Kultura

Kultura dzielenia się: Couchsurfing, Airbnb, BlaBlaCar, Uber i bilety grupowe

Razem raźniej, ale też… taniej. Sprawdź, w jaki sposób możesz obniżyć koszty podróży, dzieląc się z innymi. 

Chcesz podróżować, ale uważasz, że jest to zbyt drogie, byś mógł sobie na to pozwolić? Wcale nie musi tak być. Powstaje coraz więcej inicjatyw, dzięki którym transport i zakwaterowanie stają się coraz tańsze, a często nawet darmowe. 

Couchsurfing 

couchs

Idea Couchsurfingu polega na bezpłatnym oferowaniu noclegu turystom przez osoby mieszkające w danym miejscu. Tak, jakbyś odwiedzał znajomych, z tą różnicą, że to nieznajomi. Gospodarze bardzo często są chętni, by Cię oprowadzić po mieście, czasem również proponują posiłki. Można więc powiedzieć, iż zyskujesz darmowy nocleg, lokalnego przewodnika i dobre towarzystwo. A co w zamian? Zaoferuj to samo turystom w Twoim mieście.

Airbnb 

airbnb

Podobną, ale płatną i mniej zobowiązującą formą zakwaterowania, jest skorzystanie ze strony Airbnb. Polega to na tym, że zwykli ludzie oferują pokój do krótkotrwałego wynajęcia. W ten sposób często masz możliwość zatrzymania się w znakomitych warunkach w cenie jeszcze niższej, niż w hostelach.  Nie czujesz się też zobowiązany wobec gospodarzy, bo uiściłeś opłatę za pobyt. 

BlaBlaCar 

Szukasz podwózki, ale nikt z Twoich znajomych nie wybiera się tam, dokąd Ty chcesz jechać? Nic straconego! Istnieje spore prawdopodobieństwo, że jedzie tam ktoś ze społeczności BlaBlaCarUmawiasz się na wspólną podróż i płacisz swoją część za paliwo. Często jest to tańsza opcja, niż np. pociąg, a w dodatku, jeśli się dogadasz z kierowcą, zawiezie Cię on we wskazane przez Ciebie miejsce. Szybko, tanio i wygodnie. A może po drodze poznasz kogoś ciekawego? 

uberUber 

BlaBlaCar to idealna opcja na dłuższe dystanse. A co, jeśli chcesz przemieścić się w obrębie jednego miasta? Skorzystaj z Ubera! W wielu przypadkach usługi kierowców Ubera są tańsze, niż najtańsze taksówki. Możesz też rozdzielić rachunek pomiędzy znajomych – wystarczy, że skorzystasz z odpowiedniej funkcji w aplikacji. 

Bilety grupowe 

W wielu miejscach dostępna opcja biletu grupowego, zazwyczaj znacznie tańszego, niż zsumowane bilety pojedyncze. Jeśli jesteś gdzieś ze znajomymi, możecie w ten sposób zaoszczędzić sporą kwotę. A co, jeśli brakuje Wam jednej lub dwóch osób, by zadziałała zniżka? Zapytajcie nieznajomych, czy mają podobne plany, co Wy. Być może okaże się to doskonałym wstępem do wieloletniej przyjaźni? 

Dzielenie się obecne było w naszej kulturze od dawna, chociażby pod postacią jazdy autostopem. Dzięki internetowi te praktyki stały się bezpieczniejsze – na każdej z wymienionych stron możesz przeczytać opinie o osobach, z którymi się spotkasz. Jeśli tylko zachowasz rozwagę, dzielenie się stanie się początkiem wspaniałych przygód i wielu nowych znajomości.