Turystyka wiejska – ukryte klejnoty Europy

morze

Londyn, Paryż i Rzym są na liście wszystkich osób – czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co kryje się między tymi kolorowymi plamami ziemi, podczas gdy lecisz nad nimi do miejskiego krainy snów?

Turystyka kulturalna odnosi się do zaangażowania turysty z kulturą kraju lub regionu, w szczególności stylu życia, historii, sztuki, architektury, religii i innych elementów, które pomogły kształtować styl życia ludzi na tych obszarach geograficznych. Obejmuje turystykę na obszarach miejskich, zwłaszcza dużych i historycznych miast z licznymi obiektami kulturalnymi, ale obejmuje również turystykę na obszarach wiejskich.

Turystyka wiejska lub etno-turystyka koncentruje się na aktywnym uczestnictwie w wiejskim stylu życia, na pracach człowieka, a nie na przyrodzie, a także na badaniu rdzennych populacji i ich kultury i tradycji, często związanych z ekoturystyką.

A podczas odwiedzania jednego z tych pocztówkowych miast i robienia wielu selfie ze światowej sławy atrakcjami jest niesamowitym i wartościowym doświadczeniem, podczas gdy ty w tym jesteś, dlaczego nie zatrzymać się przy jednym z tych ukrytych klejnotów i odkryć zupełnie inną stronę kraju lub region, który odwiedzasz?

Dajemy Ci dziesięć najlepszych europejskich obszarów wiejskich, abyś mógł spędzić niezapomniane i niezapomniane wakacje!

1. Maramures, Rumunia

 

Maramures jest regionem geograficznym, historycznym i etniczno-kulturowym w północnej Rumunii, gdzie można zobaczyć obfitość drewnianych kościołów, w tym najwyższy i najstarszy, z których 8 należy do dziedzictwa UNESCO. To centrum kultury i cywilizacji jest miejscem, w którym tradycje, ludowe stroje i dzieła sztuki są utrzymywane nigdzie indziej w Rumunii, regionie, który zachował historię i zwyczaje związane z pracą, życiem i świętowaniem. Będąc tam, można zatrzymać się w jednym z tradycyjnych drewnianych domów, otoczonym ręcznie robionymi dywanami i starymi domowymi przedmiotami.

2. Dolina Aosty we Włoszech

W cieniu bardziej znanych regionów, takich jak Toskania i Lombardia, ukrywa się mały włoski region pod nazwą Dolina Aosty. Położona między Francją a Szwajcarią Dolina Aosty to miejsce, w którym można znaleźć najwyższe szczyty w Alpach, w tym dach starego kontynentu Mont Blanc. Aosta, stolica regionu, jest zasadniczo rzymskim miastem z widocznymi znakami z tego okresu, takimi jak zamki, kościoły i mury miejskie. Turyści mogą cieszyć się magicznym otoczeniem na stokach, ścieżkach i szlakach winnych, a także autentyczną kuchnią. Jeśli znajdziesz się tam w styczniu, będziesz mógł zobaczyć sprawiedliwe i udekorowane ulice starego miasta St. Orso, a także stare rzemiosła, rzeźby, gry i maski z Doliny.

3. Zlatibor, Serbia

 

Jeśli chodzi o turystykę wiejską, Serbia ma wiele do zaoferowania, jednak polecamy odwiedzić Zlatibor, górzysty region położony w zachodniej Serbii z zasobami zapewniającymi zdrowe życie, narciarstwo i turystykę. Turystyka wiejska w Zlatiborze oficjalnie rozpoczęła się w 1893 r., Kiedy to król Serbii postanowił tam założyć uzdrowisko, któremu towarzyszyło jezioro o nazwie Królewska Woda. Oprócz czystego powietrza i alpejskiego klimatu, Zlatibor oferuje otwarte baseny i inne obiekty sportowe, podczas gdy można zatrzymać się w licznych schroniskach, willach i domkach letniskowych, a może w pobliskich wioskach etno.

4. Marvão, Portugalia

Marvão, spokojne, otoczone murem miasto białych domów i brukowanych uliczek, położone jest na najwyższym szczycie gór Serra de São Mamede. Możesz wędrować po dębach korkowych i drzewach oliwnych, jeździć konno po wzgórzach i chodzić po starożytnych brukowanych drogach w kierunku rzymskich ruin Ammaia, gdzie można znaleźć trójwymiarową rekonstrukcję miasta z I wieku. Marvão słynie z przepięknego widoku na okolicę, szczególnie z wysokiej twierdzy zamkowej, skąd można podziwiać okolice Alto Alentejo i hiszpańską granicę. Pieczone kasztany są specjalnością regionu, a jeśli znajdziesz się tam jesienią, natkniesz się na Festiwal Kasztan.

5. Brest, Białoruś

 

Ten region Białorusi znajduje się na granicy z Polską i oferuje liczne usługi turystom, którzy chcieliby doświadczyć wiejskiego stylu życia. Tam można cieszyć się pięknem przyrody Białorusi, polując, łowiąc ryby, jeżdżąc konno lub na rowerze, odwiedzając muzea etnograficzne i odkrywając, jak Białorusini żyli w dawnych czasach, smakując tradycyjne dania i napoje przygotowane według starych receptur, sprawiają, że własne pamiątki i poczuć dotyk narodowych tradycji kulturalnych, takich jak muzyka, taniec i gry ludowe. Możesz pozostać w jednym z ekologicznych gospodarstw agroturystycznych w barwach białoruskich, takich jak Busljanka, które oferują różne tradycyjne, rodzinne i aktywne zajęcia.

6. Slavonija i Baranja, Chorwacja

Chorwacja może być znana z wybrzeża, ale jest zupełnie inna strona kraju. Region ten jest pokryty zielenią, szlakami winnymi, pikantnymi potrawami i starymi zwyczajami. Możesz pozostać w tradycyjnym slawońskim domu, takim jak Ivica i Marica, w jednej z wielu wiejskich wiosek, gdzie można doświadczyć parku przyrody Kopački Rit, licznych piwnic z winami, małych restauracji, w których można spróbować specjałów przygotowanych według starych receptur, a także dźwięk tamburizy. Możesz także spróbować jazdy konnej, jeździć bryczką, wylegiwać się na leżakach, a nawet brać udział w pracach domowych w celach rekreacyjnych.

7. Wielkopolska, Polska

 

A post shared by @wookaash on

Wielkopolska to historyczny region zachodniej Polski, rojący się od zabudowań gospodarczych, gdzie turyści mogą spróbować produktów ekologicznych, naturalnego mleka, domowego sera i masła oraz pieczywa zapiekanego w liście łopianu. Wiele gospodarstw jest otoczonych miniaturowymi ogrodami zoologicznymi, turyści mogą jeździć konno lub wędkować w stawach, jeziorach i rzekach, karmić drób lub doić krowy, brać udział w warsztatach pszczelarskich (techniczne określenie pszczelarstwa), garncarstwie, rzeźbieniu lub malowaniu. Możesz odpocząć w naturze, wybierając się na grzybobranie, lub odpocząć przy ognisku podczas pieczenia nóg wieprzowych, i wiele, wiele więcej – wybór należy do Ciebie!

8. Waldviertel, Austria

Austriacy mają ogromne uznanie dla środowiska, dlatego gospodarstwa ekologiczne i zdrowotne i wellness są popularnym wyborem na wakacje. Gorąco polecamy odwiedzić Prinzenhof, gospodarstwo, w którym można skosztować świeżego domowego miodu, sera, chleba i mięsa, a turyści są zachęcani do częstego korzystania z pracy w gospodarstwie. Pobliskie atrakcje obejmują szlaki turystyczne i ścieżki do joggingu, lekcje na dojeniu krów i ubijanie masła oraz spędzanie dnia w szkole na górze i poznanie początków jedzenia. Możesz nawet znaleźć miejsca bez dostępu do Wi-Fi, aby odciągnąć Cię od gry Sizzling Hot (kliknij tutaj, jeśli jeszcze jej nie wypróbowałeś). Świeże powietrze i przebywanie z dala od technologii jest zawsze pomocne.

9. Doboj, Bośnia i Hercegowina

 

A post shared by kale fotograf (@___kalehedj__) on

Etno wioska Kotromanićevo, nazwana na cześć rodziny Kotromanić (serbskiej rodziny rządzącej w średniowiecznej Bośni) znajduje się na brzegu rzeki Veličanka, bogatej w ryby i muszle. Turyści mogą cieszyć się naturalnym środowiskiem i dawną atmosferą oraz autentyczną architekturą bośniackich królów, a także mają dostęp do jeziora, targu rękodzieła, lokalnych produktów, młyna wodnego i innych obiektów rozrywkowych. Istnieje również wiele uroczystości, spotkań i wydarzeń związanych z tradycyjnymi przysmakami, takimi jak wołowina lub jagnięcina gotowana z warzywami i tradycyjnymi pączkami z kremowym kaymakiem i jogurtem Doboj.

10. Saaremaa, Estonia

Saaremaa jest największą wyspą, najbardziej słoneczną lokalizacją i miejscem z więcej spa niż gdziekolwiek indziej w Estonii. Można natknąć się na różne rodziny, takie jak Anni Tourism Farm, miejsce o przyjaznej, relaksującej i harmonijnej atmosferze. Możesz cieszyć się niepowtarzalnym pięknem natury, spacerując po wiejskich ścieżkach otoczonych kamiennymi płotami, aromatem poziomek i orchidei w powietrzu. W ciągu dnia turyści mogą wędrować lub surfować, jeździć na rowerze lub jeździć konno, a nocą mogą się bawić przy ognisku.

Czy znasz wiejską turystykę? Czy masz dla nas więcej rekomendacji, coś, co mogliśmy przegapić? Powiedz nam o tym w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *